Aktualności
Spotkanie z mieszkańcami Nowego Gulczewa Drukuj
piątek, 31 lipca 2015 10:45

Zakończył się drugi już cykl spotkań wójta gminy Słupno Marcina Zawadki z mieszkańcami poszczególnych sołectw. Mieszkańcy na spotkaniach mieli możliwość podzielenia się z wójtem aktualnymi problemami w sołectwie i swoimi przemyśleniami. Rozmowy z mieszkańcami wszystkich sołectw pozwalają na lepsze poznanie lokalnych społeczności oraz podjęcie dyskusji w najważniejszych sprawach dla danego sołectwa.

Ostatnie spotkanie odbyło się 29 lipca br. w środę z mieszkańcami Nowego Gulczewa. Z powodu zażądania opłat w wysokości 1000 zł za godzinne skorzystanie z lokalu. przez właściciela salonu Autoserwis Mazowsze spotkanie odbyło się pod namiotem na terenie Orlika w Starym Gulczewie.

W spotkaniu wzięli udział wójt gminy Marcin Zawadka, zastępca wójta Kamil Kulik, naczelnik wydziału inwestycji, infrastruktury i rozwoju Andrzej Dzięgielewski, inspektor  ds. utrzymania dróg Krzysztof Bartczak, sołtys Nowego Gulczewa Adam Jankowski  oraz około pięćdziesięciu mieszkańców. Na chwilę zagościł dzielnicowy asp. Jacek Nowak, który odniósł się do problemu kierowców przekraczających prędkość poruszających się ul. Szlachecką. Poproszono o ciągłe monitorowanie i podjęcie dalszych i konkretnych działań. Na spotkaniu nie byli obecni radni Nowego Gulczewa – Piotr Rzewuski i Krzysztof Łączyński, co spotkało się ze zdegustowaniem obecnych mieszkańców.

Przedstawiciele Urzędu Gminy zreferowali najważniejsze wydarzenia z ostatnich tygodni dotyczące Nowego Gulczewa. Sprostowano nieprawdziwe informacje pojawiające się w eterze kwestionujące nieważność uchwały zrównującej stawki za wodę dla wszystkich mieszkańców gminy. Powiadomiono, że uchwała jest ważna, a wojewoda stwierdził nieważność jednego zapisu dotyczącego publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Główna część spotkania była poświęcona planom remontowym dróg, których prace mają rozpocząć się bez zbędnej zwłoki w sierpniu. Wójt zobowiązał się do wprowadzenia do budżetu na kolejne lata budowy kolejnych ulic na terenie Nowego Gulczewa. Podkreślił, że decydujący głos w akceptacji budżetu zaproponowanego przez wójta mają radni, którzy głosują nad poszczególnymi uchwałami.

Kolejnym ważnym tematem była budowa świetlicy wiejskiej w Nowym Gulczewie. Mieszkańcy zgłosili brak miejsca, w którym mogłyby odbywać się spotkania np. z sołtysem. Wójt oznajmił, że Gmina nie posiada w Nowym Gulczewie własnych działek, które mogłyby zostać przeznaczone pod zabudowę. Teren pozwalający na wybudowanie świetlicy znajduje się przy Orliku. Planowe przystąpienie do inwestycji będzie mieć miejsce w 2016r.

Padła deklaracja ze strony zastępca wójta Kamila Kulika o zorganizowaniu imprezy dedykowanej dla mieszkańców Nowego Gulczewa. Mieszkańcy stwierdzili, że ostatni piknik integracyjny mieszkańców Nowego Gulczewa wymagał wiele do życzenia, ponieważ większość gości uczestniczących w imprezie pochodziła z poza sołectwa.

Kończąc spotkanie wójt podsumował najważniejsze elementy poruszonych tematów  oraz podziękował za przybycie i zaangażowanie w aktywnym życiu społeczności.

Link do galerii zdjęć ze spotkania.

 
1 sierpnia - 71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego Drukuj
piątek, 31 lipca 2015 09:11

Powstanie Warszawskie w 1944 r. było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. To była bitwa nie tylko o stolicę, ale o całą Polskę. Był to zryw wypływający z moralnego obowiązku walki ze złem. Wystąpienie zbrojne skierowane przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim…..

Na terenie gminy Słupno znajduje się Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu. Uroczystość nadania imienia miała miejsce 17 czerwca 2011r. Mały Powstaniec jest symbolem udziału dzieci i młodzieży w chwilach walk za naszą ojczyznę. Dorośli starali się chronić dzieci od okrucieństwa wojny. Chroniono dzieci poprzez organizowanie teatrzyków, gier i zabaw z dala od zagrożenia.

Jednak nie wszystkie dzieci były tylko obserwatorami. Wiele z nich pomagało Powstańcom. Młodzi ludzie starali się przyczynić do zwycięstwa. Zmobilizowane dzieci i młodzież utworzyli Harcerską Pocztę Polową. Część z nich była przeszkolona w harcerskich Szarych Szeregach. Codziennie do grona odważnych dzieci dołączały kolejne. Żądali od dorosłych pozwolenia na podjęcie działań. Nie można było ich powstrzymać od chęci pomagania. Dzieci pełnili funkcje łączników, przewodników w kanałach, gasili pożary i opiekowali się rannymi.

Uważam, że w przyszłym roku trzeba rozważyć upamiętnienie zasług Małego Powstańca w formie tablicy upamiętniającej. Okazją będzie pięciolecie nadania imienia Małego Powstańca Szkole Podstawowej w Święcieńcu. Tablica upamiętniająca będzie hołdem złożonym wszystkim powstańcom, dowódcom, cywilom, żołnierzom wspierającym powstanie, a przede wszystkim odważnym dzieciom uczestniczącym w powstaniu. Będzie to hołd dla tych wszystkich, którzy zginęli w walce 1944 roku i dla tych, którzy przeżyli chwile niepokoju i żyją do dzisiaj.  Bohaterstwo, upór, twardość i bojowy kunszt wśród młodych ludzi zasługuje na podkreślenie. – stwierdził Wójt Gminy Słupno Marcin Zawadka.

 

Link do galerii zdjęć z uroczystości Dnia Patrona z 10 czerwca 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Małego Powstańca w Święcieńcu.

 

Pomnik Małego Powstańca na starym mieście w Warszawie (źródło: www.rp.pl)

 
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje Drukuj
wtorek, 28 lipca 2015 11:00

Od 20 sierpnia do 2 września 2015 r. będzie można składać wnioski o przyznanie wsparcia w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. - zobacz szczegóły

 

Informacja Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - zobacz

 
Cyrk Wisła już rozstawiony Drukuj
poniedziałek, 27 lipca 2015 13:35

Cyrk Wisła rozstawił już swój namiot. Cyrk będzie czekał na swoich widzów dzisiaj o godz. 18 przy świetlicy wiejskiej w Miszewku Strzałkowskim.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 
Żniwa - OSTRZEGAMY zanim będzie za późno! Drukuj
poniedziałek, 27 lipca 2015 09:42

Każdego roku na polskiej wsi dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków. Pomimo iż ta liczba z roku na rok spada, nadal zawód rolnika należy do niebezpiecznych. Ryzyko wypadku śmiertelnego w rolnictwie jest prawie czterokrotnie wyższe niż poza rolnictwem. W ubiegłym roku na Mazowszu odnotowano 27 wypadków śmiertelnych, z czego połowa to wypadki spowodowane pod wpływem alkoholu. Szczególnie niebezpieczne są okresy wczesnej wiosny i lata. W okresie żniw następuje nagromadzenie prac polowych i zwiększenie wysiłku fizycznego. Zmęczenie oraz nieustanny pośpiech podczas wielogodzinnych prac polowych naraża rolnika na ryzyko zaistnienia wypadku. W najbliższych dniach rozpoczynają się żniwa. Właśnie wtedy dochodzi do największej liczby wypadków na wsi. Ulegają im zarówno osoby dorosłe jak i dzieci pozostawiane w tym okresie bez opieki.

Wielu rolników nie zauważa lub lekceważy niebezpieczeństwo. Skutkiem może być tragedia dla rodziny i strata dla gospodarstwa. Używane do pracy maszyny i narzędzia nie zawsze są w pełni sprawne technicznie i właściwie wyposażone, głównie w osłony części ruchomych. Bardzo groźne w skutkach jest czyszczenie, regulowanie oraz naprawianie pras kostkujących i belujących podczas ich pracy. Wkładanie rąk, nóg do pracującej prasy w celu poprawiania sznurka, pchnięcia wciąganej słomy lub siana prowadzi do pochwycenia kończyny i tułowia, co z reguły kończy się ciężkim uszkodzeniem ciała, amputacją kończyny, a nawet śmiercią.

W czasie transportu płodów rolnych takich jak ziarno zbóż, słoma, siano, rolnicy narażeni są na urazy wskutek upadków ze środków transportowych, uderzenia, przygniecenia przez ciężkie przedmioty takie jak elementy przyczep, podajników, ładowaczy oraz spadające z wysokości bele słomy i siana.

Oto kilka przykładów wypadków zaistniałych przy pracy rolniczej:

- gospodarz ciągnikiem sprzężonym z prasą zwijającą prasował słomę na polu. Kiedy aparat wiążący prasy nie podał sznurka, wysiadł z ciągnika, ale nie wyłączył silnika i napędu prasy. Manipulując przy aparacie wiążącym ręka została pochwycona i wciągnięta do bębna formującego baloty. Pomimo udzielonej pomocy medycznej, rolnik zmarł.

- podczas transportu słomy z pola do gospodarstwa syn rolnika siedział na schodkach wejściowych traktora. W pewnym momencie chłopiec spadł i został przejechany przez dwie przyczepy. Poniósł śmierć na miejscu.

- w stodole rolnik pobierał z beli słomę na ściółkę  dla trzody chlewnej. Przebywał na drabinie drewnianej opartej o bele słomy. Drabina przesunęła się a mężczyzna stracił równowagę upadając do tyłu na betonową posadzkę. Doznał poważnego urazu głowy, który doprowadził do zgonu.

- niewłaściwie zabezpieczona skrzynia przyczepy opadła na rolnika, który naprawiał przewód układu hydraulicznego. Poszkodowany zmarł.

- podczas przepędzania bydła jeden z byków odwrócił się do poszkodowanego i przycisnął go do ściany przebijając  rogiem brzuch. W wyniku doznanego urazu nastąpiła śmierć.

Do wielu tragedii dochodzi z podobnych przyczyn. W związku z powyższym każdego roku KRUS organizuje liczne szkolenia, konkursy i spotkania dla rolników, aby poszerzyć ich wiedzę w zakresie zasad BHP w rolnictwie. Niestety ofiarami wypadków na wsi są także dzieci. Wypadki z ich udziałem to najczęściej efekt nieuwagi, nieposłuszeństwa i braku wyobraźni. Eksperci radzą, by rodzice wydzielali osobne miejsce na zabawę dzieci na terenie gospodarstwa. Poza tym, angażując dzieci do pomocy w gospodarstwie, nie należy powierzać im prac przekraczających ich możliwości fizyczne i psychiczne. Należy też pamiętać o odpowiednim nadzorze najmłodszych. Zachęcamy do zapoznania się z wykazem prac, których nie powinny wykonywać dzieci do ukończenia lat 15 – stu. Wykaz dostępny jest na stronie internetowej KRUS – www.krus.gov.pl.

 

 
Spotkanie wójta z mieszkańcami Nowego Gulczewa Drukuj
poniedziałek, 27 lipca 2015 07:23

Informujemy, że spotkanie wójta z mieszkańcami Nowego Gulczewa odbędzie się w środę (29.07.15r.) o godz. 18 na Orliku w Starym Gulczewie.

 
Zwyciężca krzyżówki wyłoniony Drukuj
piątek, 24 lipca 2015 11:05

Zespół redakcyjny "Głosu Słupna" informuje, że spośród osób, które nadesłały prawidłowe odpowiedzi został wylosowany zwycięzca -  Pani Agnieszka Jakubowska.

Nagrodą był bon o wartości 75 zł ufundowany przez pizzerie "Włoski Zakątek" przy ul. Handlowej 3 w Słupnie.

Gratulujemy i życzymy smacznego.

 
Cyrk Wisła w Słupnie Drukuj
piątek, 24 lipca 2015 10:40

W najbliższy poniedziałek zapraszamy do Cyrku Wisła na barwne, wesołe i zapierające dech w piersiach pokazy.

Atrakcje przewidziane w programie: wielbłądy, kozy, kucyki, osły, kury, hula hop, iluzja, żonglerka, akrobacje na kole, pokaz ognia i wiele innych.

Miejsce: plac przy świetlicy wiejskiej w Miszewku Strzałkowskim

Poniedziałek 27.07 godz. 18.00

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 
OSP w Mijakowie dokończy termoizolacje remizy Drukuj
czwartek, 23 lipca 2015 13:21

Wójt Gminy Słupno Marcin Zawadka zobowiązał się do przekazania pieniędzy OSP w Mijakowie na dokończenie termoizolacji remizy OSP w Mijakowie. Dzisiejsza prośba prezesa Karola Lewandowskiego o pomoc finansową spotkała się ze zrozumieniem i akceptacją. Przekazanie pieniędzy jest dopełnieniem słów wypowiedzianych podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami w sołectwie Mijakowo o wspólnym działaniu na rzecz dobra społeczności gminy.

Ochotnicza Straż Pożarna jest ważną instytucją w gminie Słupno. Jest to służba, którą należy wspierać właśnie w takich sytuacjach. Współpraca z OSP w Mijakowie układa się dobrze dzięki zaangażowanej postawie sołtysa Marcina Gorzelanego i radnego Tomasza Piórkowskiego  – stwierdził Marcin Zawadka.

 

Zdjęcia ze spotkania przy remizie OSP w Mijakowie.

 

 
Dopalacze! Gdzie szukać pomocy? Drukuj
poniedziałek, 20 lipca 2015 08:10

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje gdzie szukać pomocy w sprawie dopalaczy. Do szpitala wciąż trafiają osoby z ostrym zatruciem organizmu. Ministerstwo apeluje i ostrzega, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Pamiętajmy, że producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie.

 

Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

 

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy.

 

 
Awarie w dostawie energii elektycznej Drukuj
poniedziałek, 20 lipca 2015 07:08

Jak informuje na swojej stronie Energa Operator w powiecie płockim ze względu na bardzo dużą ilość uszkodzeń sieci energetycznych z dostaw prądu są wyłączone miejscowości z terenu Gminy Słupno: Gulczewo Stare, Miszewko Strzałkowskie, Mijakowo, Miszewko Stefany, Sambórz i Ramutowo.

Przewidywany czas przywrócenia zasilania to godz. 23:00 w dniu 21.07.2015 r.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 31
 
«  sierpieñ 2015  »
powtśrczpisoni
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31