Święto Wisły w Liszynie Drukuj
piątek, 30 czerwca 2017 10:37

Jeszcze do końca nie opadły emocje i kurz po DISCO BOISCO a już zapraszamy naszych mieszkańców (i nie tylko) na kolejną imprezę w plenerze. Tym razem na „Święto Wisły” 12 lipca do Stanicy FLIS w Liszynie. Gmina Słupno włącza się tym samym w oficjalne i ogólnopolskie obchody Roku Rzeki Wisły 2017.

Tego dnia w Stanicy FLIS zacumują łodzie uczestników ogólnopolskiego Rejsu Wisła 2017 z Krakowa do Gdańska, którzy właśnie w Liszynie będą mieć swój nocleg i przystanek w drodze nad Bałtyk. I tę okazję wykorzystujemy do zabawy i wspólnego świętowania nad królową polskich rzek z żeglarzami z całego kraju. W programie imprezy wiele atrakcji dla mieszkańców: grill, zabawy dla dzieci, rejsy statkiem po Wiśle itd. Nie może zabraknąć oczywiście dobrej muzyki. Skoro impreza wiślacka i żeglarska, to oczywiście szanty, w wykonaniu zespołu „Szczury Lądowe”. Na deser mamy koncert gwiazd płockiego rocka. Wystąpią: Ryszard Wolbach, Krzysztof Misiak i Maciej Bieniek.

22 czerwca 2016 roku na wniosek oddolnej inicjatywy społecznej, Sejm RP ogłosił Rok Rzeki Wisły w 2017. Działania pod Logo Roku Rzeki Wisły to społeczne i oddolne inicjatywy ludzi oraz organizacji pozarządowych, dążących do budowy dobrej marki rzeki Wisły. Celem Roku Rzeki Wisły jest uruchomienie energii i działań na wielu poziomach, ale również tworzenie trwałych efektów: projektów, cyklicznych działań i produktów turystycznych, kulturalnych i społecznych o charakterze lokalnym jak również w skali ogólnokrajowej. Rok rzeki Wisły obchodzimy z okazji 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu po Wiśle. Po trzynastoletniej wojnie z Krzyżakami, rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad trzystuletni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej. Wolny handel w całym jej dorzeczu był jedną z podstawowych przyczyn powstania ekonomicznej, kulturalnej i militarnej potęgi świata w okresie „Polski Zygmuntowskiej”.

„Wisła płynie przez wszystkie polskie serca, jest symbolem naszej polskości i tożsamości. Jej los dotyczy nas wszystkich.  Rok Rzeki Wisły chcemy traktować, jako ogólnonarodowe święto, którego podstawowym celem ma być konsensus wokół rozmowy o zrównoważonym rozwoju rzeki. Pragniemy, aby było to święto wszystkich, którym sprawy wiślane są bliskie – zarówno wiślanych wodniaków, którzy starają się z pietyzmem odtwarzać tradycyjne łodzie i flis rzeczny, miłośników przyrody wiślanej, którzy dbają o zachowanie w możliwie naturalnym stanie siedlisk roślin i zwierząt, a także żeglugowców, którzy chcieliby choćby częściowego przywrócenia roli Wisły, jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego, szlaku turystycznego”- czytamy w przesłaniu organizatorów Roku Rzeki Wisły 2017.

 
 
«  lipiec 2017  »
powtśrczpisoni
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31